Zakłady na euro 2021 zyskały status jednego z najbardziej dochodowych biznesów na świecie. I rzeczywiście, może generować znaczne zyski zarówno dla bukmacherów, jak i graczy. Należy jednak pamiętać, że bukmacherzy prowadzą tak zwane „zrównoważone księgi”, zawsze udaje im się generować zyski, podczas gdy gracze, z drugiej strony, nie wygrywają za każdym razem, gdy stawiają zakład. Przeciętny gracz może stracić znaczną ilość pieniędzy z dwóch głównych powodów. Pierwsza to niewystarczająca znajomość terminologii związanej z zakładami sportowymi. Ale utrata pieniędzy może również wynikać ze złego lub nieodpowiedniego zarządzania swoimi funduszami. Ta ostatnia jest ważna głównie dla początkujących w zakładach sportowych, ponieważ doświadczeni gracze mają swoje doświadczenie i ustaloną taktykę, na której mogą polegać.

 

Pamiętaj, że zarządzanie pieniędzmi jest niezbędnym wymogiem, przynajmniej jeśli chcesz generować zyski podczas stawiania zakładów. Nie powinni też tego lekceważyć gracze rekreacyjni. Ci, którzy nie stosują żadnych technik zarządzania kapitałem, ryzykują utratę wszystkich pieniędzy na rzecz bukmacherów. Ale nie ma absolutnie żadnych powodów do niepokoju ani paniki, ponieważ zarządzanie kapitałem jest w rzeczywistości stosunkowo proste.

Najpierw zadamy pytanie, dlaczego zarządzanie Twoim kapitałem jest tak ważne i jak dokładnie umożliwia graczom osiągnięcie większych sukcesów. Przede wszystkim stosowanie odpowiedniej taktyki zarządzania pieniędzmi może zapobiec wyczerpaniu się pieniędzy. W najgorszym przypadku zmniejszy to tempo, w jakim tracisz. Ale oczywiście, jeśli chcesz generować zyski, musisz obstawiać zwycięskie zakłady. Ci z Was, którzy przegrywają za każdym razem, gdy stawiają zakład, powinni prawdopodobnie przemyśleć sposób zarządzania swoimi finansami lub całkowicie zrezygnować z zakładów.

 

Zarządzanie pieniędzmi jest przydatne, ponieważ pomaga ustalić dla siebie określony zestaw reguł. Zasady powinny opierać się na kilku kryteriach, z których najważniejszy to wielkość Twojego bankrollu i podstawowa jednostka obstawiania, której używasz. Przestrzeganie zasad ma pomóc ci przetrwać dłuższą passę bez utraty wszystkich pieniędzy. Oczywiście w niektórych przypadkach wymagana jest dyscyplina, ponieważ czasami może być trudno przestrzegać zasad, które sam sobie wyznaczyłeś. Ale zdecydowanie warto, ponieważ pomoże Ci generować większe zyski w dłuższej perspektywie.

 

Przestrzeganie własnych zasad zarządzania pieniędzmi uchroni Cię przed daniem się ponieść emocjom, gdy masz dobrą passę. W końcu ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rzucić palenie. Ale powstrzyma Cię to również przed próbami nadwyżki rekompensaty za straty, stawiając jakiekolwiek lekkomyślne zakłady. Pamiętaj, że odnoszący sukcesy gracze to ci, którzy potrafią uczyć się na własnych błędach i unikać ich powtarzania.

 

Zdecyduj o wielkości swojego bankrolla

 

Wiedza o tym, ile pieniędzy możesz stracić, ma kluczowe znaczenie. W końcu zawsze istnieje możliwość, że gracze postawią przegrany zakład. Trudno jest przewidzieć, co się stanie w danym momencie. Dlatego każdy nowicjusz w zakładach bukmacherskich powinien zacząć od ustalenia limitu dla siebie i podjęcia decyzji, z jaką kwotą może rozstać się, bez zbankrutowania.

 

Z tego wynika, że ​​pierwszym krokiem jest przydzielenie określonej kwoty pieniędzy, którą zamierzasz użyć do obstawienia. Ta kwota jest w rzeczywistości Twoim kapitałem. Pamiętaj, że kwota, którą zamierzasz wydać na obstawianie zakładów, nie powinna odbywać się kosztem osobistych oszczędności i codziennych pieniędzy. Jeśli tak jest, powinieneś rozważyć całkowite rzucenie zakładów, ponieważ oznacza to, że możesz mieć problem z hazardem. Kiedy już wybierzesz rozsądny limit, możesz zacząć obstawiać ze swoim kapitałem.

 

Ustaw dla siebie podstawową jednostkę zakładów

Decyzja o tym, ile możesz stracić, to tylko pierwszy krok w kierunku odpowiedniego zarządzania pieniędzmi. Warto również wspomnieć o ilości pieniędzy, które stawiasz na zakład. W końcu nie możesz postawić całego swojego bankrolla na stawkę. Powód jest prosty – jeśli Twój zakład okaże się przegrany, zostaniesz z niczym; cały twój bankroll zostanie wyczerpany.

 

Wszystko zależy od tego, jakiej podstawowej jednostki obstawiania zdecydujesz się użyć. Jednostka obstawiania zasadniczo wskazuje, ile pieniędzy jesteś skłonny zaryzykować przy pojedynczym zakładzie. Większość ekspertów od zakładów radzi, aby używać jednostki podstawowej wynoszącej od 1% do 3% całkowitego kapitału. Oczywiście niektórzy z was mogą zdecydować się na wyższą jednostkę obstawiania, w zależności od tego, ile pieniędzy mogą pozwolić sobie na ryzyko przegranej. Podstawowa jednostka niektórych graczy osiąga do 5% ich wielkości kapitału. To wszystko jest bardzo względne i zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Uważa się, że najbardziej odpowiednia podstawowa jednostka obstawiania dla początkujących wynosi od 1% do 2% ich całkowitego bankrolla. Korzystanie z takich jednostek zakładów pozwoli przetrwać dłuższą passę przegranych bez zbyt szybkiego wydawania całego bankrolla.

 

Należy zauważyć, że jednostki 4% lub 5% są uważane za zbyt ryzykowne, nawet przez bardzo doświadczonych graczy. Wysokie kwoty zakładów mogą spowodować utratę połowy lub nawet większości swojego bankrolla. Dlatego warto trzymać się mniejszych jednostek obstawiania (1% lub 2% szczytów), ponieważ taka taktyka pozwoli ci trzymać się reguł, które sam sobie ustaliłeś.

 

Szukaj wartościowych zakładów

 

Ci z Was, którzy chcą generować większe zyski, powinni prawdopodobnie szukać zakładów o większej wartości. Wartość zakładów ma ogromne znaczenie dla dochodowych zakładów sportowych. Niestety, wielu graczy, zwłaszcza tych, którzy są nowicjuszami w obstawianiu, ma trudności ze zrozumieniem znaczenia wartości. Jednak takie podejście jest szczególnie przydatne do uzyskiwania większych zysków w dłuższej perspektywie.

 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest valuebet. W wielu przypadkach doświadczeni gracze są w stanie stwierdzić, która drużyna ma większe szanse na wygraną w danym meczu, nawet jeśli fakt ten nie znajduje odzwierciedlenia w kursach, jakie oferują bukmacherzy. Czasami kursy podawane przez bukmacherów nie sugerują, że dana drużyna może wygrać, niemniej jednak doświadczeni obstawiający decydują się na postawienie zakładu na drużynę. Powodem jest to, że kursy bukmacherów to po prostu rynkowe ceny zakładów. Bukmacher nie ma możliwości określenia, czy drużyna przegra, czy nie. W wielu przypadkach kursy są ustalane w zależności od pozycji drużyny w tabeli wyników.

 

Teraz wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, w której bardzo utytułowany zespół, taki jak Manchester United, gra przeciwko Norwich City. Większość graczy zakładałaby, że Manchester United wygra i dlatego stawia zakłady na tę drużynę. Niestety spowoduje to, że bukmacherzy znacznie obniżą szanse Manchesteru United na wyrównanie własnych strat. Oznacza to, że nawet jeśli Manchester wygra, ci, którzy postawili zakłady na drużynę, będą generować bardzo skromne zyski z powodu niższych kursów. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy gracze decydują się zaryzykować i postawić na drugą drużynę (w tym przypadku Norwich). Często wsparcie zespołu ma większą wartość, a prawdopodobieństwo wygranej jest mniejsze, ponieważ kursy są znacznie wyższe. Wszyscy wiemy, co to oznacza – większe szanse to większe zyski. Poza tym, spójrzmy prawdzie w oczy – nawet najlepsze drużyny, takie jak Manchester, nie mogą wygrać każdego meczu.

 

Co naturalnie nasuwa pytanie „Jak znaleźć zakłady o wyższej wartości?”. Pod koniec dnia wszystko sprowadza się do intuicji. Najlepszym sposobem jest śledzenie wyników różnych drużyn przez cały sezon. Umożliwi to sprawdzenie, czy kursy podane przez bukmacherów odpowiadają wynikom drużyn. Jeśli drużyna osiąga lepsze wyniki niż wskazuje tabela klasyfikacji, jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce zacznie wygrywać. To jest moment, aby postawić na drużynę z niższą pozycją w tabeli, ponieważ po kilku porażkach szanse na słabszego będą wyższe.

Innym dobrym pomysłem jest śledzenie transferów. Jeśli obiecujący gracz zostanie przeniesiony do drużyny, dla której kibicujesz, jest szansa, że ​​jego posunięcie przechyli szalę na korzyść drużyny i zwiększy jej szanse na nieoczekiwaną wygraną.

 

Ten poprzedni przykład dotyczy drużyn piłkarskich, ale tę samą taktykę można z powodzeniem zastosować do wszystkich sportów, na które obstawiasz.

 

Porównaj kursy

Wielu ekspertów zaleca porównywanie kursów oferowanych przez różnych bukmacherów. Przede wszystkim dlatego, że zajmuje to mniej czasu niż oglądanie wszystkich meczów i śledzenie najnowszych wiadomości sportowych. Innym powodem jest to, że w wielu przypadkach kursy mogą się różnić w zależności od bukmachera. Mając to na uwadze, warto wspomnieć, że w większości przypadków takie różnice są raczej nieistotne. Ale w niektórych przypadkach istnieją większe różnice kursów. Mimo to warto poświęcić trochę czasu na narysowanie porównań. Jeśli obstawiasz online, bardzo dobrym pomysłem byłoby zarejestrowanie się na kontach u kilku bukmacherów internetowych. Zaoszczędzi ci to co najmniej mnóstwo czasu.

 

Zanim postawisz zakład na jakąkolwiek ważną grę, odwiedź wszystkich bukmacherów internetowych, u których się zarejestrowałeś, i sprawdź, jakie kursy są dostępne na każdej stronie. Powinieneś postawić zakład u bukmachera, który oferuje najlepsze kursy. Pomoże to również w generowaniu wyższych zysków w dłuższej perspektywie, ponieważ wygrasz większe kwoty pieniędzy. Nie ma potrzeby godzić się na przeciętne kursy. Co więcej, istnieje wiele wyspecjalizowanych witryn bukmacherskich, które zapewniają odpowiednie porównanie najlepszych kursów bukmacherów. Takie strony pomogą Ci jeszcze szybciej znaleźć najlepsze kursy.

 

Stawiaj płaskie zakłady

 

Graczom z bardziej skromnymi bankrollami często zaleca się stosowanie płaskiej strategii obstawiania. To dobry pomysł nawet dla tych z Was, którzy mogą pochwalić się większym kapitałem. Niektóre systemy zakładów sugerują, że gracze powinni powoli zwiększać wielkość swoich zakładów, wychodząc z założenia, że ​​wcześniej czy później wygrają. Stosowanie takich strategii rzadko jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w zakładach sportowych. Nadejdzie chwila, w której doświadczysz dłuższej passy przegranych, co w naturalny sposób spowoduje, że stracisz jednocześnie ogromną ilość pieniędzy. Nie wspominając o tym, że mając mniejszy bankroll, prawdopodobnie stracisz wszystkie pieniądze, zanim skończy się Twoja passa przegranych.

 

Stawianie płaskich zakładów to odpowiednia strategia dla tych z Was, którzy chcą utrzymać swoje zyski i uniknąć ryzyka utraty całego swojego bankrolla. Zasadniczo płaskie zakłady mają miejsce, gdy gracze obstawiają za każdym razem tę samą kwotę pieniędzy. Dlaczego to dobry pomysł? Jeśli zmienisz wielkość swoich zakładów dla każdej gry, możesz wygrać więcej razy, ale Twoje ogólne zyski będą znacznie mniejsze w dłuższej perspektywie. Tymczasem stawianie tylko płaskich zakładów pozwala lepiej kontrolować wydatki. Kolejna zaleta zastosowania tej strategii wynika z faktu, że zapobiega ona utracie ogromnych ilości pieniędzy za pomocą pojedynczego zakładu. Dlatego warto grać ostrożnie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia.

 

Nieco wcześniej wspomniano, że gracze powinni najpierw zdecydować o swojej podstawowej jednostce obstawiania. Trzymaj się procentu, o którym zdecydowałeś i nie zwiększaj wielkości swoich zakładów. Wszystkie twoje zakłady powinny być postawione na podstawową jednostkę obstawiania, którą ustawiłeś dla siebie. W rzadkich przypadkach możesz zaryzykować i postawić dwie jednostki, ale to najwięcej, co powinieneś zaryzykować. Kiedy zastosujesz strategię zakładów płaskich, jedyne, co musisz zrobić, aby zebrać większe zyski, to wybrać więcej zwycięzców niż przegranych.

 

Unikaj parlayów

Początkujący gracze powinni trzymać się zakładów pojedynczych i całkowicie unikać parlay. Są one często określane jako „zakłady kombinowane” lub „akumulatory”. Zasadniczo parlee składają się z kilku selekcji – te z dwoma selekcjami nazywane są „podwójnymi”, te z trzema selekcjami – „potrójnymi”. Czasami liczba wyborów może sięgać nawet 12 na jedną parlay. Doświadczeni gracze często zakładają, że wygrywają dwa, trzy lub więcej spready punktowe. Jeśli każdy pojedynczy wybór okaże się zwycięski, zyski, które gracze zgromadzą, będą wyższe niż w przypadku postawienia indywidualnych zakładów.

 

Jak widać, jedną z głównych zalet parlay jest to, że obiecują większe potencjalne zyski. Na przykład, próbujesz przewidzieć prawidłowy wynik sześciu meczów piłkarskich, więc twoja gra będzie składać się z sześciu selekcji. Jeśli wszystkie sześć przypuszczeń jest poprawnych, szanse wszystkich sześciu selekcji zostaną pomnożone, a Ty zgarniesz przyzwoitą kwotę. Może tak być, ale tutaj jest trudna część – pojedynczy przegrany wybór spowoduje przegraną całego parlay. Zwroty mogą być większe, ale tak samo jak Twoje straty w przypadku dokonania jednej błędnej prognozy.

 

Jednak nowicjusze w zakładach sportowych powinni starać się trzymać z daleka od parlay. I nietrudno zrozumieć, dlaczego. Wyobraźmy sobie, że postawiłeś sześć pojedynczych zakładów zamiast sześciu zakładów. Cztery z twoich pojedynczych zakładów przegrywają, dwa z nich wygrywają. Nadal masz szansę na zebranie zysków z dwóch zwycięskich zakładów. Podczas gdy w przypadku parlay nie ma znaczenia, czy jeden czy cztery wybory są nieprawidłowe – tak czy inaczej, przegrywasz i nie odbierasz żadnych wygranych.

 

Jak widać, zarządzanie pieniędzmi wymaga przede wszystkim dyscypliny i kontroli. Ale wymaga też odpowiedniej wiedzy, intuicji i cierpliwości. Zarządzanie bankrollem może okazać się dość złożoną czynnością, która obejmuje wiele różnych aspektów obsługi funduszy. Dlatego niektórzy gracze w ogóle nie rozumieją koncepcji zarządzania pieniędzmi, nie mówiąc już o jej stosowaniu.

 

Najtrudniejsze jest trzymanie się zasad, które sobie wyznaczyłeś. Przestrzeganie tych samych zasad zapobiega podejmowaniu pochopnych decyzji, które mogą spowodować nieodwracalną utratę całego bankrolla. Prawda jest taka, że ​​każdy gracz, doświadczony lub nie, chce zasmakować emocji, jakie może zaoferować ryzykowny zakład. Zanim jednak podejmiesz to ryzyko, zadaj sobie pytanie „Czy to naprawdę jest tego warte?”. W większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”.